Optymalizacja kosztów energii elektrycznej, czyli jak zmniejszyć koszty w firmie?

Optymalizacja kosztów energii elektrycznej, czyli jak zmniejszyć koszty w firmie?

Ostatnie lata to ciąg podwyżek kosztów energii elektrycznej. W kolejnych latach ta tendencja będzie kontynuowana.  Dla klientów indywidualnych cena energii w 2023 roku została zamrożona przez Sejm ustawą z 7 października 2023. Dla przedsiębiorstw ceny niestety pozostaną rynkowe. Dla wielu firm koszt energii elektrycznej będzie jednym z większych wydatków w budżecie. Wbrew pozorom oszczędności można wprowadzić również i w tym sektorze. Obecnie optymalizacja kosztów energii staje się na tyle skomplikowana, że niezbędna jest pomoc firm doradczych, dlatego warto poznać kilka sposobów pozwalających zmniejszyć wydatki.

Najważniejsze co należy wykonać, to analizę efektywności energetycznej. Aby podjąć kolejne kroki, podstawowym zagadnieniem jest poznanie własnego systemu zarządzania energią. Wykonując audyt energetyczny znajdziemy potencjalne oszczędności energii. Nasze działania będą mogły skupić się na  tych elementach systemu, które faktycznie przyniosą nam oszczędności. Optymalizować koszty energii elektrycznej możemy na dwóch płaszczyznach: pierwsza – odpowiednie wykorzystanie energii elektrycznej i druga – obniżenie kosztów pozyskania energii.

Optymalizacja wydatków na energię elektryczną

Pierwszym, często oczywistym, sposobem oszczędności jest modernizacja oświetlenia. Na halach produkcyjnych obowiązkowe jest silne oświetlenie, ale również pomieszczenia biurowe wymagają dobrego światła. Już sama wymiana żarówek na LEDowe może przynieść duże oszczędności.

Kolejnym elementem jest kontrola pracy linii produkcyjnej. Należy sprawdzić, czy linia produkcyjna działa optymalnie – czy nie ma przestojów lub tzw. wąskich gardeł, gdzie wykorzystanie energii jest niewspółmierne do efektów. Można również zmodernizować i unowocześnić maszyny zamieniając je na energooszczędne odpowiedniki, które pracują wydajniej i szybciej.

Optymalizacja kosztów pozyskania energii elektrycznej

Najważniejszym sposobem na obniżenie kosztów pozyskania energii jest dobór odpowiedniej taryfy. Często zmiana taryfy na dwu lub trzy strefową lub przeniesienie produkcji w godziny tańszej energii. W tym przypadku często firma konsultacyjna może pomóc w wyborze najlepszej taryfy.

W przypadku zakładów produkcyjnych kompensacja mocy biernej jest również wydajną metodą obniżenia kosztów energii. Występowanie mocy biernej powoduje zwiększenie natężenia prądu, co zwiększa straty energii elektrycznej w urządzeniach wytwarzających i przesyłających energię elektryczną prądu przemiennego (generatorach, liniach przesyłowych i transformatorach).

Kolejną, pośrednią, metodą oszczędności jest wykorzystanie rekuperatorów. Jego największą zaletą jest odzysk energii z ciepła odpadowego. Rozwiązanie to jest szczególnie polecane w przedsiębiorstwach, w których wykorzystuje się urządzenia o dużej mocy, generujące spore ilości ciepła.

Warte rozważenia jest również skorzystanie z usługi DSR. DSR (ang. Demand Side Response). Jest to jeden ze środków zaradczych stosowanych przez  Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) w celu zapewnienia bilansu mocy w krajowym systemie elektroenergetycznym. Jest to narzędzie, dzięki któremu firmy otrzymują gwarantowane wynagrodzenie za gotowość do zmniejszenia poboru energii na wezwanie. Za deklarację możliwości czasowego ograniczenia poboru energii o 1 MW, można zyskać nawet 200 000 złotych w ciągu roku.

Autor: Opublikowano: 9 stycznia, 2023Kategoria: Bezpieczeństwo