W jakich zawodach niezbędna będzie odzież ochronna?

W jakich zawodach niezbędna będzie odzież ochronna?

Odzież ochronna to konieczny element ubioru każdego pracownika w wielu zawodach. Na postawie art. 237 Kodeksu pracy każdy pracodawca ma obowiązek zapewnić swoim pracownikom środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy. Zabezpieczenia te muszą być dostosowane do wykonywanej przez pracownika czynności, miejsca, warunków i czasu pracy. Najważniejsze jednak, aby odzież ochronna była wysokiej jakości i w pełni chroniła pracownika przed ewentualnymi negatywnymi konsekwencjami.

Odzież ochronna dla pracowników branży budowlanej

Budownictwo jest niewątpliwie jednym z głównych zawodów, gdzie odzież ochronna jest podstawą bezpieczeństwa. Pracownik budowlany wykonując swoją ciężką pracę powinien czuć się komfortowo i bezpiecznie. Pracownik budowlany powinien być zabezpieczony od stóp do głów, a więc koniecznymi elementami jego stroju są bluzy, kurtki, spodnie, buty, rękawice oraz kask. Odzież nie powinna ograniczać ruchów pracownika, ale też nie być za duża, ponieważ grozi to zaczepieniem się i groźnym wypadkiem. Drugą podstawową cechą jest dopasowanie odzieży pod kątem panujących warunków atmosferycznych. Nieprzemakalność czy ocieplenie to konieczne cechy odzieży ochronnej każdego budowlańca. Gdy praca jest wykonywana jesienią czy zimą, ubranie BHP powinno posiadać elementy odblaskowe, ponieważ zmrok zapada szybko. Nie mniej od kurtki czy spodni pracownika, ważne jest obuwie pracownika (z wysoką lub niską cholewką). Przede wszystkim powinno być wygodne, ale też posiadać antypoślizgową podeszwę, dodatkowo zabezpieczoną przed przecięciem, np. w sytuacji nadepnięcia na ostre elementy budowy. Utwardzone noski butów to również jest coś, na co warto zwrócić uwagę, ponieważ zabezpiecza to stopy przed urazami.

Odzież ochronna dla pracowników produkcji

W tym zawodzie oprócz odzieży ochronnej (bluzy, spodnie) ważne są przede wszystkich wysokiej jakości rękawice ochronne, które zabezpieczą dłonie pracownika przed urazami, a jednocześnie poprawią przyczepność. W zależności od rodzaju produkcji ważne jest też nakrycie głowy, czyli kaski, czapki lub czepki ochronne.

Odzież ochronna dla elektryków

Elektrycy są narażeni na więcej niebezpieczeństw niż może się wydawać. Łuki elektryczne są bardzo groźne i o tym należy pamiętać wybierając ubranie BHP, ponieważ porażenie prądem jest często śmiertelne. Podstawowym elementem odzieży ochronnej elektryką są antystatyczne rękawice i buty. Oczywiście reszta stroju roboczego, jak kurki i spodnie robocze, również powinny chronić przez wyładowaniami elektrycznymi. Jeśli praca jest wykonywana na wysokościach lub na planu budowy, kask również jest wymagany.

Odzież ochronna pracowników hut

W tym przypadku, oprócz wymienionych wcześniej elementów ubioru pracowników produkcji, ważną cechą jest trudnopalność wszystkich elementów odzieży. Szczególne rękawice ochronne pracownika huty powinny gwarantować pracownikowi zabezpieczenie przed działaniem wysokiej temperatury.

Odzież ochronna pracowników gastronomii

Kucharze powinni posiadać przede wszystkim wygodne fartuchy oraz nakrycia głowy, uniemożliwiające przedostanie się włosów do przygotowywanych potraw. Rękawiczki ochronne, które zapewnią wygodę, a jednocześnie ochronią dłonie pracownika, to również często wymagane akcesoria w tym zawodzie.

Odzież ochronna pracowników medycznych

Odzież ochronna medyczna to przede wszystkim wygodne fartuchy i spodnie wykonane z gładkich, oddychających materiałów. Konieczne jest też medyczne obuwie oraz rękawiczki zapewniające ochronę pracowników oraz pacjentów.

Autor: Opublikowano: 18 stycznia, 2023Kategoria: Bezpieczeństwo