Jak dobrać stację uzdatniania wody?

Jak dobrać stację uzdatniania wody?

Każdy z nas wie, że woda jest niezbędna do życia. Nasze ciało składa się w ponad 70% z wody i właśnie dlatego przykładamy uwagę do jej jakości. Woda zawiera tak dobroczynne elementy jak minerały, mikroelementy oraz reguluje naszą gospodarkę elektrolityczną. Niestety woda nawet ta z wodociągów może zwierać szkodliwe składniki – w tym mikroorganizmy, pestycydy czy związki metali ciężkich. Chcąc uwolnić się od ciągłego kupowania butelkowanej wody, oszczędzając pieniądze i dbając o środowisko należy zastanowić się nad zainwestowaniem w odpowiednią stacje uzdatniania wody. Mimo, że brzmi to poważnie, zakup takiego urządzenia nie jest skomplikowany i podpowiemy, jak dobrać stację uzdatniania wody.

Gdzie sprawdzi się stacja uzdatniana wody?

Po pierwsze każde ujęcie, z którego pochodzi woda, jest inne. Sprawdza się to także w przypadku wody wodociągowej. Instalacja pomiędzy ujęciem wody, a mieszkaniem jest się w różnym stanie i w zależności od rejonu może ona zawierać inne składniki. Z tego powodu nie zawsze udaje się zachować niezbędne normy.

Nie musimy wgłębiać się we właściwości fizyko-chemiczne wody. Stan wody możemy ocenić również na podstawie jej mętności, smaku, zapachu i barwy. Nieodpowiednie parametrami wody występują częściej, gdy korzystamy z własnego ujęcia. W tym przypadku nie stać nas na inwestycje w przemysłowe stacje uzdatniania wody. Korzystanie z własnej studni jest częściej obarczone skażeniem mikroorganizmami oraz nawozami sztucznymi.

W przypadku wody wodociągowej, stacje uzdatniania wody najczęściej skupiają się na jej zmiękczeniu i usunięciu ewentualnych metali ciężkich, natomiast dla własnego ujęcia należy uwzględnić również filtry biologiczne.

Jakie funkcje mają uzdatniacze wody?

Kolejnym kryterium jak wybrać stację uzdatniania wody jest sposób oraz możliwości jej użytkowania. Tutaj stacje uzdatniania wody dzielimy głównie ze względu jej właściwości:

Podzlewozmywakowe filtry kuchenne

Najczęściej nieskomplikowane, nieduże, kilkuetapowe systemy uzdatniania wody. Najczęściej wykorzystywane technologie w filtrach kuchennych to system odwróconej osmozy oraz ultrafiltracja. Zaletą tych stacji uzdatniania wody jest fakt, że jakość wody można w pełni dopasować do swoich potrzeb i wykorzystać najczęściej pustą przestrzeń pod zlewem.

Zmiękczacze wody

Wykorzystywane, gdy woda w naszym mieszkaniu jest twarda. Taka woda powoduje osadzanie się kamienia i niszczenie instalacji hydraulicznych oraz sprzętów AGD. Zmiękczacze najlepiej instalować przy głównym zaworze wody, aby efekt uzdatniania obejmował całą sieć wodociągową w mieszkaniu. W tym przypadku wykorzystuje się wymianę jonową.

Filtry mechaniczne

Najprostszy, najczęściej wstępny element stacji uzdatniania wody. Głównym zadaniem filtra mechanicznego jest zatrzymanie cząsteczek zanieczyszczeń takich jak piasek, kamień czy rdza. Chronią również pozostałe elementy stacji uzdatniania wody przed zniszczeniem. Stosuje się tutaj najczęściej filtry w postaci kratek, drobnych siateczek lub filtry gąbkowe.

Odżelaziacze

Kolejny element stacji uzdatniania wody, który stosujemy, gdy woda ma metaliczny posmak. Oznacza to, że w wodzie jest dużo jonów żelaza i innych metali. Stosują odpowiednie reagenty z wody pozbywa się niepożądanych cząstek chemicznych.

Bakteriobójcze lampy UV

Lampy te zabijają mikroorganizmy, dzięki czemu nie zatrujemy się wodą z naszego kranu. Prostota działania zapewnia długą bezawaryjność takich systemów. Promieniowanie UV naświetla wodę likwidując znajdujące się w niej szkodliwe mikroorganizmy.

Kolumny węglowe i filtracyjne

Skomplikowane, duże urządzenia stosowane najczęściej w ujęciach przemysłowych, gdzie wymagana jest duża skuteczność, wydajność i gdzie oczyszczane są duże ilości wody.

Stacje wielofunkcyjne

Jak sama nazwa wskazuje stacje te łączą w sobie kilka lub wszystkie wcześniej wymienione rodzaje filtrów. Proponowane są w miejscach, gdzie jakość wody jest najgorsza – głównie do własnych ujęć wody lub rejonów wiejskich.

Stacje wielofunkcyjne

Aby zdecydować się na konkretne rozwiązanie, najlepiej uzyskać wyniki analizy wody. Wyniki te dadzą pełny wgląd w sytuację. W zależności od rodzaju i stopnia zanieczyszczenia wybieramy interesujący nas model. Jednocześnie należy także pamiętać o celu, w jakim woda będzie wykorzystywana. W przypadku wody spożywczej jej jakość musi być najwyższa. Gdy jednak chodzi o wodę użytkową lub przemysłową, możemy niekiedy zrezygnować z części funkcji.

Jak widać wybór stacji uzdatniania wody nie jest najprostszy, dlatego najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów. Pomogą oni wybrać wariant najekonomiczniejszy nie tylko w trakcie zakupu, ale zwłaszcza w trakcie użytkowania.

Autor: Opublikowano: 17 stycznia, 2023Kategoria: Bezpieczeństwo